Login

03 Aug 2002

2002 ANA Exhibit Awards

News | ANA Official Post | jfletcher

2002 ANA Exhibit Awards

The American Numismatic Association (ANA) presented 43 competitive exhibit awards at its 111th Anniversary Convention in New York City.

Sixty exhibitors of all ages and experience levels, showing 60 exhibits, competed in this year's competition. The World Champion Numismatic Exhibitor and winner of the Howland Wood Memorial Award for Best-in-Show Exhibit was Sam Deep for "The Exonumia of Higher Education."

The First Runner-Up was Mark Rabinowitz for "Jewish Continental Currency Signers." The Second Runner-Up was Steven J. D'Ippolito for "The 'Little Gray Coins': Russia's Experiment with Circulating Platinum Coinage 1828-1845."

Paul G. Lajoie won the Thos. H. Law Award for First-Time Exhibitors for "Public School Athletic League Medals of the Sunday World."

The Rodger E. Hershey Memorial People's Choice Exhibit Award, selected by those attending the show, was given to John Whitney for "The Broad Diversity of Collecting United States Federal Currency."

The Derek Pobjoy Award for Best Exhibit of Modern World Commemorative Coins was presented to Gerald Grzenda for "Coinage of the German Democratic Republic."

The following Class Exhibit awards were presented:

Class 1: United States Coins - Lelan G. Rogers Memorial (for all U.S. coins and patterns, including all coinage or trade tokens used in Colonial America, except gold)
  • First Place - Gerald Kochel, "A Simulation of the Rarities in the Louis Helfenstein Sale."
  • Second Place - Scott M. Goodman, "Statehood Quarters and Commemorative Halves: Compare and Contrast."
  • Third Place - Tabitha Thelen, "A Selection of Coins from the Early 20th and Early 21st Centuries."

Class 2: United States Paper Money - Sidney W. Smith Memorial (for all paper money issued by the U.S. government, including military currency but excluding items covered in Class 6; essais, proofs and souvenir cards of paper money also may be shown in this class)
  • First Place - John Whitney, "The Broad Diversity of Collecting U.S. Federal Currency"
  • Second Place - Joseph Ridder, "One Dollar United States Notes by Series"
  • Third Place - no exhibit

Class 3: Medals - Burton Saxton Memorial (for medallic items not used as mediums of exchange, or having no trade value)
  • First Place - Pete Smith, "The Three Greatest Medals in Numismatics"
  • Second Place - Fred Schornstein, "Bryan Money"
  • Third Place - Jason Paradis, "My Collection of U.S. Mint Medals"

Class 4: Tokens - B.P. Wright Memorial (for items issued unofficially as a medium of exchange for goods and services, excluding items in Class 1; includes encased postage stamps and substances other than paper used in lieu of metal)
  • No exhibits

Class 5: Military Medals, Decorations, Orders & Badges - George Bauer Memorial (for all items except masonic pennies, tokens and non-badge medals)
  • First Place - Vincent W. Alones, "History and Development of the United States Army Distinguished Service Cross"
  • Second Place - Steven Middleton, "A World War I Soldier's Story"
  • Third Place - no exhibit

Class 6: Obsolete Paper Money Issued in the United States - William Donlon Memorial (for Colonial and Continental currency, state and private bank notes, and Confederate currency and scrip)
  • First Place - Mark Rabinowitz, "Jewish Continental Currency Signers"
  • Second Place - Robert Rhue, "A Set of One Type of 1776 Georgia Colonial Currency"
  • Third Place - no exhibit

Class 7: Coins Issued Prior to A.D. 1500 - Dr. Charles W. Crowe Memorial (for coins, including gold, issued by any government before 1500 A.D.)
  • First Place - Richard M. Costello, "Travels Through Time: 28 Centuries of Coinage"
  • Second Place - Dr. Jay M. Galst, "The Many Names of Jerusalem as Depicted on Ancient Coins"
  • Third Place - Steven Caywood, "David R. Cervin Ancient Coin Project"

Class 8: Foreign Coins Issued A.D. 1500 and Later - John S. Davenport Memorial (for coins, other than gold, issued 1500 A.D. and later by any foreign Government)
  • First Place - Steven J. D'Ippolito, "The 'Little Grey Coins': Russia's Experiment with Circulating Platinum Coinage 1828-1845"
  • Second Place - Richard Margolis, "The Pattern Ecus of Louis XVI by Jean-Pierre Droz"
  • Third Place - T. E. Klunzinger, "Circulating Silver Coins of 1944"

Class 9: Foreign Paper Money - Robert J. Leuver (for paper money, including scrip, issued by any foreign government)
  • First Place - Allen Berk, "Cloth and Paper Notgeld (Emergency Money) of Bielefeld, Germany 1917-1923"
  • Second Place - Michael Caltabellotta, "Paper Money of Laos"
  • Third Place - no exhibit

Class 10: U.S. Gold Coins - Gaston DiBello Memorial (for United States gold coins, including Carolina, Georgia and western private issues)
  • First Place - Kenneth R. Hill, "United States Gold 12 Piece Type Set with Die Varieties"
  • Second Place - no exhibit
  • Third Place - no exhibit

Class 11: Foreign Gold Coins - Melvin and Leona Kohl Memorial - (for all foreign gold coins)
  • First-Place - not awarded
  • Second-Place - Jacob Jay Van Grover, "Gold Coins of Israel 1960-2002"
  • Third-Place - no exhibit

Class 12: Latin American Numismatics - Henry Christensen Memorial (for all Latin American coins, including proclamations, patterns, paper money, tokens, medals, gold coins,and other numismatic material)
  • no exhibits

Class 13: Canadian Coins and Currency - John Jay Pittman Sr. Memorial (for all Canadian coins, patterns, paper money, tokens, medals, gold coins and other numismatic items)
  • no exhibits

Class 14: General or Specialized - IPC Communication Services (for hobo nickels, wooden money, political buttons and insignia, and other numismatic material not covered in other classes)
  • First Place - Sam Deep, "The Exonumia of Higher Education"
  • Second Place - Mark D. Tomasko, "The Private Bank Note Company Work of G.F.C. Smillie"
  • Third Place - Suzanne Wolbers, "The Use of Coins in Native American Jewelry"

Class 15: Private Mint Issues since 1960 - American Numismatic Association - (for all nondenominated numismatic material issued by private mints of any country, including philatelic-numismatic Covers)
  • no exhibits

Class 16: Western Americana - William C. Henderson Memorial (for all numismatic material issued in areas of the United States west of the Mississippi River)
  • First Place - Catherine Bullowa-Moore, "The Man Who Came to Dinner"
  • Second Place - no exhibit
  • Third Place - no exhibit

Class 17: Numismatic Errors and Error Varieties - Numismatic Error Collectors (for any numismatic material misstruck or misprinted by the producer, caused by die or plate deterioration or damage; items mutilated or altered after production are excluded)
  • First Place - Bob Entlich, "Buffalo Nickel Errors (Featuring 'Cuds,' Off Centers, and Rarities)"
  • Second Place - Max Spiegel, "My Collection of United States Error Coins"
  • Third Place - no exhibit

Class 18: Love Tokens - Love Token Society (for coins, tokens or medals altered by removing the design on one or both sides and adding engravings on the altered side or sides)
  • First Place - Simcha Laib Kuritzky, "God's Name on Hebrew Love Tokens"
  • Second Place - Agnes R. Alones, "My Love Tokens--With Names"
  • Third Place - no exhibit

Class 19: Local Interest Numismatics - Fred Cihon (for any material relating to numismatics which is peculiar to or of special interest to the geographic area in which the exhibit is presented)
  • First Place - David Menchell, "East Side; West Side: A Numismatic Stroll Through Old New York"
  • Second Place - Tom Sheehan, "Numismatic Issues of the New York Stock Exchange and Selected Brokers"
  • Third Place - Paul G. Lajoie, "Public School Athletic League Medals of 'The Sunday World.'"

Class 20: Issues of the Government of Israel - Menachem Chaim and Simcha Tova Mizel Memorial (for coins, medals, tokens and paper money issued by the government of Israel or by the Israel Government Coins and Medals Corporation from 1948 to date)
  • First Place - not awarded
  • Second Place - Nicole Caltabellotta, "A Selection of Coins, Medals, and Paper Money of Israel"
  • Third Place - no exhibit

Class 21: Primitive, Odd and Curious Money - Robert Hendershott (for mediums of exchange used in carrying out purchases and business transactions by primitive people and later by others as they progressed from barter to coins)
  • no exhibits

Class 22: Numismatic Literature - Aaron Feldman Memorial (for printed and manuscript, published and unpublished, literature dealing with any numismatic subject)
  • First Place - James Neiswinter, "First Photographic Plate in American Numismatics"
  • Second Place - no exhibit
  • Third Place - no exhibit

Class 23: Casino Chips and Gaming Tokens - Archie A. Black (for items of all types and materials used as gaming pieces, including traditional and non-traditional tokens and other money substitutes, as well as tokens used in military clubs)
  • First Place - Henry G. Garrett, "Betty Boop and Big Daddy Collect Casino Chips"
  • Second Place - Charles Kaplan, "Nevada $1 Casino Picture Chips"
  • Third Place - no exhibit

Class 24: Elongated Coins - Dottie Dow (for souvenirs created using an elongating machine, whether the underlying piece is a coin, token, medal or blank planchet)
  • First Place - Egon Pavlis, "NEVER FORGET--The World Trade Center Remembered Through Elongated Coins"
  • Second Place - Joshua Wadsworth, "12 Years of PAN Elongates"
  • Third Place - Raymond W. Dillard, "New York World's Fair-1939-1940: People and Personalities on Elongated Coins"

Class 25: Asian Numismatics - William B. Warden Jr. Memorial (for all numismatic material issued or used in areas from the Dardanelles east to the Bering Strait and south to, but excluding, Australia and New Zealand)
  • First Place - K. Visweswaran, "Dotted Silver Coins of Queen Victoria (1862)"
  • Second Place - Grace Kelly, "Chinese Imperial Banknotes"
  • Third Place - Dr. V. S. Yalvigi, "Gandhiji in Mint and Print"

Originally Release Date: August 3, 2002
ANA Contacts: Phone: 719-482-9872
                            Email: pr@money.org

Comments

user_7180

Level 5

Congratulations to all on well deserved honors.

We use cookies to provide users the best experience on our website. If you continue without changing your cookie settings, we'll assume that you agree to receive all cookies on money.org. You may disable cookies at any time using your internet browser configuration. By continuing to use this website, you agree to our privacy policy and terms of use. To learn more about how we use cookies and to review our privacy policy, click here.